Včely
25. júla 2024Kráľovná – matka
Kráľovná je základ včelstva. Ak včelstvo stratí matku, cíti sa osirelo a snaží sa matku vychovať. Matka zabezpečuje ďalšie generácie včiel, tým že kladie vajíčka. Iba matka ma riadne vyvinuté vaječníky. Matka je kŕmená materskou kašičkou. Vývoj matky od uloženia vajíčka do bunky trvá 16 dní. Na asi 25. deň vylieta na snubné prelety, kde sa pári s trúdmi.
Každá matka vylučuj svoj vlastný feromón – materskú látku, vďaka ktorej včely “držia spolu” a neprijmú inú matku.
Robotnica
Najväčšie zastúpenie v úli majú robotnice. Na vrchole sezóny ich môže byť v úli aj do 100 000. Vývoj včely prebieha 21 dní od uloženia vajíčka po vyliahnutie. V úli má niekoľko úloh: najskôr je čistička, kŕmička, dojčička, staviteľka, strážkyňa a lietavka.
Úloha včely je čistiť úľ od mŕtvoliek a nečistôt, vyživovať a zahrievať plod, k´rmiť matku, strážiť úľ pred nepriateľom a inými včelami, nosiť nektár, peľ a propolis. Včela sa upracuje na smrť. Včela v lete žije asi 40 dní, zimná generácia žije asi pól roka. Včely položia za úľ aj svoj život, keď sa vrhajú žihadlami na nepriateľa, dochádza k úhynu včely. Včelám sa tvorí vosk, ktorý používajú na stavbu diela – medzisteny tvorené bunkami, kam matka ukladá vajíčka a lietavky zásoby.
Ak včelám chýba materská láka, začnú stavať matečníky a snažia sa vychovať si novú matku. Ak im v úli chýba matka, nemajú koho kŕmiť materskou kašičkou a požierajú ju samy. Preto sa im zduria vaječníky a začnú klásť neoplodnené vajíčka, z ktorých sa liahnu trúdy.
Trúdy
Trúdy sú samci včiel. Majú povesť lenivcov, lebo v úli nič nerobia. Ich hlavnou úlohou je spáriť sa s matkou. Trúdy majú penis schovaný vo vnútri tela. Rujný samci sa zhromažďujú na jednom mieste, kde čakajú na rujné matky. Počas letu sa spária s matkou – do penisu sa im nahrnie všetka hemolymfa (krv) vystrelí do útrob matky a vytrhne sa im z tela. Trúd pri párení hynie. Nespárení trúdy však nie sú v úli zbytoční. Tým že sú v úli udržujú spolu so včelami správnu termoreguláciu. (Teplota v úli je približne 34 °C)