Prípravy na ďalšiu včelársku sezónu

17. novembra 2024 Od admin

Človek by s tým aj praštil. Možno sa mu už nechce, možno ho nechápe okolie, možno nevládze, možno nemá čas a je kopec iných povinností, možno… Včela pracuje až do posledného dychu.

Na začiatku roka som privliekol na kúsok zelenej trávy pri poli dva úle, dokúpil som tretí, ktorý mi dal riadne zabrať a vyslúžil som si najviac 16 žihadiel v jeden deň. Pichali ako bláznivé. Chytil som dva roje, Urobil jeden preleták, (o tom možno inokedy) a zvyšok, teda 5, boli odložence (o tom tiež inokedy). Suma sumárum: do zimy idem s 11 včelstvami.

11 včelstiev je aj dosť. Na jar pri prehliadkach budem mať čo robiť, kým všetko prezriem. Aké sú ale plány? Včely treba preliečiť proti klieštikovi – Varoa destructor. Je to malý kliešť, ktorý sa prisaje na včelu a saje hemolymfu, nakoľko včely majú otvorený kardiovaskulárny systém – krv sa im rozlieva v tele. Tento klieštik sa veľmi rýchlo množí – geometrickým radom. Samička klieštika sa schová k larve do bunky. Larva vypúšťa feromón, ktorý hovorí iným včelám, že už je čas zaliať bunku voskom, lebo ide prebiehať zakuklenie a premena na imágo – dospelého jedinca. Samička klieštika to vycíti a schová sa do bunky, kde sa množí. Z každej takej bunky vylezú ďalšie priemerne tri jedince klieštika. Klieštik prenáša rôzne choroby a oslabuje včelstvo. Všetky prípravky proti klieštikovi sa nemôžu používať počas obdobia znášky, teda v čase, keď včely nosia med, nakoľko môžu v mede ostať reziduá, ktorá môžu zhoršiť kvalitu medu. Tým pádom včelári stratia asi polovicu roka. V období medzi znáškami, keď niečo odkvitá a ešte nekvitne nič ďalšie sa môže čo-to použiť. Na jeseň sa však lieči naplno. Aj my sme liečili pásikmi kyseliny šťaveľovej s glycerínom. Glycerín je nosič, ktorý spomaľuje odpar a kyselina je liečivo, ktoré vlastne leptá klieštikovi sací aparát a končatiny. Keď už sa ochladilo použil som tvrdú chémiu.

Varidol sú kvapky, ktoré sa aplikujú fumigáciou – dymom. Na malý kúsok papierika sa kvapne pár kvapiek liečiva a papierik sa zapáli. Nesmie horieť iba tlieť. Úľ sa uzavrie na asi pól hodinu. Druhý deň sa sleduje spád na podložke, ktorá sa zasúva do úľového dna. V mojom prípade to asi v troch úľoch bolo veľmi zlé. Preto som liečil trikrát. V decembri budem aplikovať pokap kyseliny šťaveľovej v cukornom roztoku, ktorý sa leje priamo na včely. Som zvedavý na výsledok už teraz.

Plány na jar? Využiť skorú znášku z jabloní Dobrého ježka. Nachystal som si medníky, ktoré potrebujem zaplniť rámikmi, ktoré som skladal, sponkoval a drôtikoval asi 3 dni. Bolo ich 200 a myslím, že ešte ich bude málo. Do rámikov potrebujem zataviť voskové medzistienky, ktoré dávajú včelám predlohu na stavbu buniek. 200 medzistienok, v jednom kile ich je asi 12, čiže cca 17 kíl.

Keďže 11 úľov, ktoré dúfam prežijú zimu, sa budú chcieť rojiť, potrebujem im odľahčiť tvorbou odložencov. Čiže je dosť pravdepodobné, že počet včelstiev sa minimálne zdvojnásobí. Jesenné zakrmovanie bude zaujímavé 😁

Nakoľko včelár už v zime len kontroluje, či náhodou na úle nepadol strom, nenavštívili ho vandali alebo proste, či včely nezahynuli, a nemusí to vykonávať s týždennou pravidelnosťou, má čas venovať sa rôznym aktivitám. Tento rok sme sa pustili do výroby voskových obrúskov, chceli by sme vyrobiť voskové ozdoby na vianočný stromček, možno medové cukríky, sviečky, mydlá, … nápady sú rôzne. Uvidíme, čo sa ujme. No najväčšou výzvou bude pre mňa výroba medoviny. 🍷

Mojím cieľom je založenie občianskeho združenia, ktorého cieľom bude šíriť osvetu o včelách, ale o tom postupne.