Med
24. júla 2024Sladký, voňavý, lepkavý, žiarivý… mňam! Med!
Ťažko nájsť človeka, ktorý by nemal rád med. Problém môže nastať, ak má človek alergiu. Med je skvelá superpotravina. Vďaka obsahu cukrov dodáva človeku energiu a vďaka peľu, ktorý sa v mede nachádza, je aj zdrojom bielkovín. Ako však vzniká med? Vyrábajú ho včely alebo ho nosia hotový?
Každá včela pred koncom svojho života sa stáva lietavka, ktorej úlohou je zabezpečiť pre svoju rodinu potravu. Z jari, keď začínajú kvitnúť vŕby, nosia včely peľ, ktorý ukladajú do buniek. Neskôr, keď rozkvitnú nektárodajné rastliny, včely lietajú za nektárom. Ovocné stromy a repka z jari, agát pred letom a v lete slnečnica. Medzitým ešte lipa. Asi najznámejšie stromy, z ktorých poznáme med. Včela nasaje nektár, ktorý prinesie do úľa. Túto sladinu odovzdá včelám, ktoré ešte nelietajú – mladuškám. Tie ho postupne zbavujú vody. Z lietavky mladuška vypije sladinu, odovzdá ju druhej a tá tretej, až posledná, ak uzná za vhodné, ju vyvráti do bunky. V bunke med schne a zreje. Nezrelý med doslova kvapká z plástu. Zrelý med nevytečie, ak včelár rámikom silno trhne. Včely, aby med zakonzervovali, pokryjú bunky voskom. Ten potom včelár musí odstrániť. Vosk je taký pevný, že ani silná odstredivá sila v medomete ju neotvorí.
Ak by sme med úplne zbavili vody, až 90% by boli cukry. Podľa toho z akého stromu včely nosia nektár, má iné podiely glukózy, fruktózy a sacharózy. Keďže kvetový obsahuje viac glukózy, skôr skryštalizuje (Nie! Nie je pokazený ani pančovaný!) Vďaka vysokému obsahu cukrov je med antibakteriálny. (Možno ste počuli o osmóze.) Oxidáciou glukózy vzniká peroxid vodíka, ktorý tiež prispieva k antibakteriálnosti medu.
Med ako liek
Ľudia odpradávna využívajú med na liečenie. V Egypte lekár Imhotep liečil rany robotníkov potieraním medom, aby sa im nezapaľovali a skôr zahojili. V stredoveku sa liečili tráviace ťažkosti. Med (najmä manukový z Austrálie) sa hojne využíva v medernej medicíne – obväzy napustené medom. Med pomáha pri rôznych ťažkostiach, najmä: pri diabetických vredoch napomáha hojeniu, pri artritíde sa zmieša med s teplou vodou a škoricou, pri strate vlasov sa aplikuje pasta z olivového oleja, medu a škorice, pri infekciách močového mechúra, podpora imunitného systému.
Babky si pamätajú, že deťom sa dávala lyžička medu na podporu chuti do jedla. Dudlíky sa namáčali do medu, aby deti lepšie spali a dospelí si užívajú medové masáže.
1 kg medu má približne 3500 kalórií. Toto množstvo sa rovná:
- 7,5 kg jabĺk
- 1 kg bravčového mäsa
- 2 kg hovädzieho mäsa
- 5 l mlieka
- 2 kg vajec
- 1 kg kukurice
- 1,5 kg ryže
- 5 kg hrachu
- 4 kg kapra
- 4 kg zemiakov
- 1,5 kg pšeničného chleba
- 12,5 kg karfiolu
- 0,45 kg masla
- 0,5 kg slaniny
- 1 kg syra
- 15 kg kapusty
- 0,85 kg čokolády
Zdroj: Ivanišová, E, Kňazovická, V., Potravinárske využitie a zdravotné benefity medu, Časopis Včelár č.12/2023, s.584-587