Čo vlastne robí včelár?
25. júla 2024Práca včelárov je pre mnohých záhadná. V nejakom klobúku so sieťkou alebo nejakom smiešnom skafandri behá okolo domčekov pre včely a dymí. Úloha včelára je starať sa o chod včelieho spoločenstva žijúceho v úli. Možno vám napadne, čo napadne aj mnoho včelárom:
"Veď včela tu je milióny rokov, neporadí si sama bez človeka?
Poradí! A možno jej aj bude lepšie. Včelárenie je vykorisťovanie včiel. Ľudia využívajú biológiu a spoločenské správanie včiel vo svoj prospech. Včelu riadi pud: zbieraj čo najviac nektáru, aby sme mali cez zimu, čo jesť. Zbieraj peľ, lebo potrebujeme bielkoviny, zbieraj propolis, lebo potrebujeme tmeliť diery, cez ktoré nám fúka. Keď pocítiš nebezpečenstvo bodni útočníka (áno, aj včelí jed sa zbiera a využíva)
Činnosť včelára je efektívne využiť tieto pudy včiel. Včelár je častokrát iba pozorovateľ. Sleduje, či matka kladie vajíčka, či sa robotnice starajú o matku, vajíčka a nosia nektár, ktorý svojimi tráviacimi šťavami upravujú – zahusťujú na med.
Aby mali včely, kde bývať a ich bývanie bolo usporiadané tak, ako potrebuje včelár, musí im účelne usporiadať plásty. Včely v strede plástov majú tzv. plodové teleso, kde sa liahnu mladé včely a okolo neho nosia peľ a nad peľ ešte med. Preto ak vidíte úľ je postavený do výšky a v hornej polovici sa nachádza med.
Samozrejme, že včelár by mal byť buď bohatý a všetko si kúpi hotové, alebo zručný a niečo si vyrobí sám. Za prvý včelársky rok som si sám pozbíjal a nadrôtikoval asi 200 rámikov. Ušetril som polovicu nákladov oproti včelárom, ktorí kupujú hotové rámiky, ktoré už len vložia do úľa. Od augusta včelár lieči a zakrmuje. Med, ktorý sme včelám vzali bola ich potrava, preto musí včelár doplniť to, čo im zobral. Dokrmuje sa cukrovým alebo invertným sirupom a medovo-cukrovým cestom. Cez zimu, ktorá pre včely začína približne od septembra a končí na jar okolo apríla, má včelár dostatok času na starostlivosť o úle a štúdium. Aj keď sa biológia včely nemení, vždy ľudia vymyslia niečo lepšie alebo horšie, o čom by mal včelár vedieť.
A ešte som zabudol na máj, kedy sa včely roja. V máji, keď matka kladie vajíčka, niekoľko tisíc denne, zmenšuje sa včelám miesto, kam môžu klásť med, a preto majú chuť sa vysťahovať. Možno ste videli, ako sa niekomu usídlil roj včiel na komíne alebo strome. Včelár má najviac práce práve v máji. Snaží sa zabrániť tomu, aby mu uleteli včely a ostalo po nich ticho.
Takto sa usídlili včely na susedovom komíne. Ale o rojoch inokedy.